Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

“ Gözlük alırken nelere dikkat edilir, gözlük seçimi nasıl yapılır, saç rengine göre gözlük seçimi, ten rengine göre güneş gözlüğü seçimi ve yüzünüze göre gözlük seçimi hakkında detaylı bilgi ve resimli örnekler... ”

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Hem kadınlar hem erkekler için yaz sezonunun en önemli aksesuarlarından birisi kuşkusuz gözlüklerdir. Yaz biterken de güneş gözlüğü almak için doğru bir zaman gibi gelmese de gözlüklerin şu zamanlarda indirime girdiğini unutmamakta fayda var. Sonuçta güneş gözlüklerinde çok keskin trendler olmadığı için aldığınız doğru ve yüzünüze yakışan bir gözlüğü birkaç sene kullanabilirsiniz. Ancak gözlük seçerken dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Örneğin yüz şekliniz, ten renginiz gibi.

Güneş gözlüğü çerçeve modelleri

Gözlük çerçeveleri ve yüz şekillerinin uyumu:

  • Gözlükleriniz göz renginizle de uyumlu olmalı. Örneğin mavi gözlerle lacivert çerçevelerin uyuu buna güzel bir örnek.
  • Gözlük çerçevesi yüzünüzün şekliyle kontrast yaratmalı.
  • Çerçeveler yüzünüzün genişliği ve boyutuyla orantılı olmalı. Yani yüzünüz büyükse büyük gözlüklere ve yüzünüz küçükse küçük gözlüklere yönelmelisiniz ki orantılı bir görüntü oluşsun.

Öncelikle cilt, saç ve göz renginizin renk analizi yapılmalı. Herkes cilt tonu olarak soğuk (mavi tonlar) ya da sıcak (sarı tonlar) bir renge sahiptir.

Soğuk renk grupları: Gümüşle başlayan renk gruplarıdır. Koyu mavi, koyu bordo gibi. Sarışınlar, kızıllar ve siyah saçlılara önerilir. Mavi, yeşil, gri ve ela gözler soğuk tonlar olarak kabul edilir.

Saçlarda da sıcak ve soğuk renkler vardır. Sarı, platin, mavi-siyah, beyaz, kestane, küllü kahve gibi saç renkleri soğuk renklerdir.

Sıcak renk grupları: Doreler, kahve çerçeveler kızıl tonlar, karamel tonlu saçlılar için önerilir. Turuncuyu sarışınlar ve kahve tonlar kullanabilir. Kahverengi, bal rengi, açık kahve göz rengi ise sıcak tonlardır.

Altın sarısı, kahverengimsi siyah, siyah-kahve, altın kahve, turuncu, kirli gri ve kızıllarla karamel tonlar sıcak saç renkleridir.

Gözlük çerçevelerinde sıcak ve soğuk renkler nelerdir?

Sıcak tonlarda gözlük çerçeveleri: Deve tüyü, bakır, haki, altın sarısı, şeftali, mercan, kırık beyaz, sarı-kahve, ateş kırımızı çerçeveler.

Sıcak tonlarda güneş gözlükler

sıcak tonlarda güneş gözlükler

Soğuk tonlarda gözlük çerçeveleri: Mavi, siyah, lacivert, gümüş, mavi-gri, mürdüm, açık yeşil, koyu kahve.

Soğuk tonlarda güneş gözlükler

soğuk tonlarda güneş gözlükler

Yüz tiplerine göre gözlük seçimi:

Oval Yüz Şekli: En ideal ve dengeli yüz şeklidir ve genelde her saç modeline, makyaja ve gözlük seçimine uygundur denilebilir. Gözlük seçiminde de orta boy gözlüklere yönelmenizi öneririz. Dengeyi bozmamakta yarar var.

oval-kalp-yuz-sekline-uyumlu-gozluk-cerceveleri.jpg

Yuvarlak Yüz Şekli: Geniş yanaklara sahip bir yüzünüz ve yuvarlak alın ve çeneniz varsa 
yuvarlak yüze sahipsinizdir. Güneş gözlüğü seçerken yüzünüzü biraz daha uzun gösteren gözlüklere yönelirseniz yuvarlak hatlarınız biraz keskinleşerek yüzünüzü dengelemiş olursunuz. Kare ve dikdörtgen çerçeveler sizin için oldukça ideal çerçeveler.

yuvarlak-oval-yuz-sekline-uyumlu-gozluk-cerceveleri.jpg

Üçgen Yüz Şekli: Çenesi sivri ve yanakları daralarak gelen bir yüzünüz varsa kedi gözü çerçeveleri ve üst tarafı detaylı olan çerçevelere yönelebilirsiniz. Böylece alnınızın genişliğini kapatmış olursunuz.

Kare Yüz Şekli: Geniş ve kare şeklinde bir çeneye sahipsiniz ve bu keskinliği gözlük seçimiyle yumuşatmaya ve alnınızla çenenizi daha dar göstermeye özen göstermelisiniz. Kenarları yuvarlak çerçeveler, yuvarlak, oval şekilli gözlükler sizin için oldukça idealler. Kare ve dikdörtgen olan keskin hatlı gözlüklerden uzak durmalısınız.

kare-oval-kalp-yuz-sekline-uyumlu-gozluk-cerceveleri

Kalp Yüz Şekli: Geniş bir alın, geniş yanaklara ve sivri bir çeneye sahipseniz çenenizi daha geniş göstermeli ve yüzünüzü dengelemeye çalışmalısınız. Aviator çerçeve modelleri yüzünüzü dengeleyecek gözlük modelleridir. Alt kısmı ağırlıkta olan modellere yönelmelisiniz. İnce metal çerçeveli gözlüklerde sizin için ideal olacaktır.

Dikdörtgen/uzun Yüz Şekli: Uzun yanaklara, buruna ve alna sahipsiniz demektir ve bu uzunluğu daha ovalleştirerek kısaltacak modellere yönelmelisiniz. Yüksek ve düşük kemeri olan gözlüklere yönelmelisiniz. 

yuz-sekline-gore-gozluk-secimi

Dikdörtgen ve kare yüz şekli olanlar yuvarlak hatlı gözlükler kullanmalı.

Minyon bir yüzünüz varsa yuvarlak modeller kullanmalısınız ki yüzünüzü komple kapatmasın.

Kare kesim gözlükleri oval  ve yuvarlak yüzlüler kullanabilir.

 gozluk-secimi-nasil-yapilir

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın