Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

1940'lu Yıllarda Moda

1940'lu Yıllarda Moda

“ Moda tarihinden 1940'lı yılların giyim modasını inceliyoruz. 1940larda trendler nelerdi, kıyafet modası nasıldı ve 1940ların aksesuarları nelerdi? 40ların trendleri... ”

1940ları inceliyoruz. Ve tabiki günümüze olan etkisini ve günümüzde hala 40larda moda olan kıyafetleride araştıracağız...

1939-1945 İkinci Dünya Savaşı yıllarıydı ama Katherine Hepburn, Ingrid Bergman, Rita Hayworth gibi klasikleşmiş stil ikonları 1940lı yıllarda ortaya çıktı. 1940'lı yılların İkinci dünya savaşının olumsuz etkisine rağmen göz kamaştırıcı ve zengin olduğunu göreceksiniz.

Türk kadını, şimdilerde çok kullandığı hatta onlarca değişik modelinin de çıktığı naylon çorapla ise 1940’larda tanıştı.

Dönemin kadınları dikkat çekmeyi oldukça sevmişti. Bordo ruj kullanmaktan geri kalmadılar ve sade, klasik topuklu ayakkabıları tercih ettiler. Etekler oldukça ön plana çıkmaya başladı.

2. Dünya Savaşı sırasında kumaş az bulunur oldu. Bu durum moda sektörünü ve tasarımcıların hayal gücünü mutlaka etkilemiş olsa gerek. Çünkü tasarımcılar 1939-1945 arası tasarım yapmayı bıraktı, hem de yün, naylon gibi malzemelerin kullanımına hükümetlerce ciddi kısıtlamalar getirildi. Ne var ki bu durum stil sahibi kadınların yaratıcılığını şaşırtıcı şekilde körükledi. Bugün, modern kadının dolabında olması gereken temel parçalar o zaman belirlendi.

Ayrıca o dönemin gece elbiseleri de oldukça görkemliydi. Geniş ve uzun etekleri, hareketli üstleriyle elbiseler çok ihtişamlı kumaşlarla dikiliyordu.

          Dönemin genel özellikleri;

 • Eteklerin beli ince ve kabarık(Dior tarzı), vatkalar zirvede ve saç aksesuarları oldukça ön planda

 • Ceket ve etek kombinleri popüler hale geldi
 • Sade ve tek renk telbiseler de oldukça trend

 • Klasik topuklu ayakkabılar

 • Vatkalar çok ön planda

 • Düzgün dalgalı romantik saç modelleri, ince kaşlar moda

 • Koyu renk rujlar

1940 modasından günümüze gelen moda akımlarından bazıları;

 1. Maskülen giyim stili
 2. Denizci modası dediğimiz çizgili bluzlar (navy-marine stili)

 3. Mini üstler günümüzde crop top olarak tekrar moda

 4. Tek renk elbiseler

 5. Yuvarlak çerçeveli gözlükler

 6. Gömleklerle kullanılan yaka aksesuarlları, takıları

 7. Oversize/geniş kesimli şortlar

 8. Bluzlarla fular kullanmak

 9. Danteller ve tüller

 10. Vatkalar

 11. Romantik saç modelleri

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın