Ana Sayfa MODA DÜNYASI 1960'li Yıllarda Moda
1960'li Yıllarda Moda

1960'li Yıllarda Moda

Moda tarihinden 1960'lı yılların giyim modasını inceliyoruz, 1960larda trendler nelerdi, kıyafet modası nasıldı ve 1960ların aksesuarları nelerdir, 60ların trendleri...

Moda Dünyasında Gençlerin Öncülüğü

60’lı yıllara geçiş tam olarak bir devrin kapanışı ve yeni bir devrin açılışıdır ve bu yıllar barış, özgürlük ve kardeşlik isteyen gençliğin ayağa kalktığı yıllar olmuştur. Gençliğin ayağa kalkmasıyla moda da yön değiştirmişti. Dolayısıyla bütün sosyal ve siyasal gelişmeler modayı da fazlasıyla etkilemiştir.

Moda hiç bir dönemde 1968’deki kadar özgür olmadı!

Her şeyden önce 60’lı yıllara gelene kadar modaya moda devleri yön veriyordu. 50Li yıllardaki Dior ve Chanel tarzlarının karşılaşması bu yüzden çok önemliydi. Giyim sektörü hala terziler eliyle işliyordu ve haute couture kıyafetler kalitenin gerçek adıydı. Ancak 60’lı yıllarda modacılardan ziyade gençlik ikonları modaya yön verdiler.

Teknoloji geliştikçe hazır giyim sektörü büyüyor, kumaşlar çeşitleniyor ve yenilikçi tasarımlar ortaya çıkıyor. Mesela t-shirtlere baskı yapılabilmeye başlanıyor, PVC ve polyester içeren kumaşların üretimi artıyor.

Hazır giyimdeki yeniliklerle birlikte “moda” alt sınıfların da ulaşabileceği bir şey olmaya başladı 60’lı yıllarda. Kot pantolonlar, parkalar, hazır gömlekler ve hazır elbiseler haute couture’un tahtını sallamayı başardılar. 60’lı yıllarda giysilerin de demoratikleştiğini söylemek bu açıdan yanlış olmaz.

Seçkin ve zengin insanların giydiği tasarım elbiselerin yanı sıra genç kesim sayesinde ekonomik ürünlerler piyasaya sürülmüş ve pret a porter yani hazır giyim bu sayese ortaya çıkmış. Hazır giyim dediğimiz bu kavram Haute Couture'ı tahtından eder.

Burjuvazinin egemen olduğu moda olgusu bu dönemde sarsıntıya uğrar ve "hippie look"akımıyla beraber büyük çiçekli desenler, kolyeler ve jeanlerin hakimiyeti başlar.

60'lı yıllar büyük nesilleri korkutan müzik akımlarının dönemiydi. İkinci el kıyafetler, ve film yıldızları kadar ünlenen modeller (Twiggy)… Modanın, kişisel dışavurum için kullanılımaya başlandığı yıllar...

Modada Alt Kültürler ve Moda Akımları : Mod Moda, Beat Moda, Hippi Modası

İngiltere’de Mod Stili yükselirken New York’ta bambaşka gelişmeler yaşanıyordu. Kuzey Amerika gençliği de daha çok yolda olmayı ve yol fikrini işleyen bir moda yaratıyordu ve bu kuşağın adı Beat Kuşağı olacaktı.

Beat modası mütevazidir. Enine çizgili dar t-shirtler, dar pantolonlar, gömlekler ve bolca aksesuar. Kadınların saçları genellikle alabildiğine özgürdür. Beat kuşağı kendini Bob Dylan, The Doors, Pink Floyd ve Rolling Stones gibi gruplarda ifadesini bulan bir giyim şekliyle belli eder. Deri ceketler, ağızlarda sigara olan bu grup daha sonraları Rock modası nın doğmasına vesile olacaktır.

Dönemin sonuna doğru San Francisco'da sisteme ve tüketime karşı olan aşk ve özgürlük çocukları Hippi Modası ortaya çıkarır. Hayat Felsefeleri "Savaşma Seviş"olan hippielerle beraber 60'lı yıllar daha da renklenir.

Kadınlar sütyen yakma eylemleri bile yapıyorlardı. İspanyol paça pantolonlar, platform ayakkabılar, gösterişli çizmeler, süper mini A etekler, şortlar, kot pantolon, geniş klapalı ceketler ve etnik desenler. Kaftan giyenler, Jimi Hendrix ve Karayip gençliğinden esinlenerek püsküllü montlar giyenler, saçlarda bandanalar, büyük ve upuzun kolyeler….

60lı Yılların Genel Özellikleri

1960’larda kıyafetler darlaşmış, elbiseler kısalmış, renkler artmış ve aksesuarlar gücü ele almış.

Prenses görünümü ise her dönem var. Kabarık etekler şapkalarla, aksesuarlarla daha da kuvvetlendirilmiş.

1960’larda feminen görüntü maskülen parçalarla birleşmeye başlamış.

Şimdilerle çok sevdiğimiz desenlerden çizgiler ve kareler ise yine 1960’larda ortaya çıkmış.

Şapka ve eldiven o dönemin kıyafette vazgeçilmez bir tamamlayıcısı.

Ayakkabılarda ”beyaz” başrol oyuncusuymuş.

1960’ların modasında şapkalar, kalem etekler, mini elbiseler, kaşkollar, desenler, büyük kolyeler ve küpeler, kabarık etekler, etoller ve broşlar vazgeçilmezmiş.

Pucci gibi İtalyan tasarımcılar basit ipek örme giysilerini sanat eserlerine dönüştüren psychedelic palet renkleri yarattı.

Amerikalı tasarımcılar rahat, komplikasyonsuz spor giyiminde mükemmeldi.

Fransız couture (çoğunlukla Yves Saint Laurent'ın etkisi altında) diğer fikirleri araştırdı.

1967 yılına gelindiğinde, daha da modern çizgiler görülmeye başladı.

           60'lar Saç Modelleri

Saç modellerinde hafiften de olsa 50’lerin esintileri var. Saçlar genellikle kısa yada omuz hizasında kesimlerle kullanılmış.

Kaşın bir yada iki parmak üstünde kahküllü kısa saçlar popüler. Çoğunlukla küt kesimler kullanılmış olmasına rağmen bazı yerlerinde çok kısa erkek saçına yakın kesimlerde kullanılmış.

Üst kısmında geriye doğru krepelenmiş ve sadece uçları dışa doğru fönlenmiş saçlar çok kullanılmış. Bu tip saç modelleri kalın taçlarla yada kalın saç bantlarıyla süslenmiş.

Bunun yanı sıra yandan ayrılmış arkası kabarık topuz modelleri de oldukça popüler.

Birde saç faulleri kısa bırakılan saç kesimleri uygulanmış ve bu fauller yanağa yapıştırılarak kullanılmış.

Saç renklerine gelince doğallıktan vazgeçilmemiş sarı tonları, kahve tonları ve siyah en çok kullanılan renklerden.

         60'lar Makyajı

60’lardaki makyajlar genellikle abartılı göz makyajlarından oluşuyor.

50’lerde dudaklar ön plandayken bu dönemde gözler ön planda.

Kırmızı ruj yerine pembe alt tonlu nude rujlar ve çok açık renk rujlar tercih edilmiş.

Gözler o kadar koyu ki herşeyden fazla fazla kullanılmış. Gözlerin katlanma yerine kalınca göz kalemiyle çizgi çekilip,koyu kahve yada siyah farla bolca gölgelendirme yapılmış. Göz içlerine beyaz kalem sürülüp gözlerin daha büyük gözükmesi sağlanmış.

Olmazsa olmazı takma kirpikler hem üst hemde alt kirpiklere takılmış.

Takma kirpikler oldukça dolgun seçilmiş. 1960’ların bayanları iri gözlü olmayı seviyorlar.

Allık kullanmayı tercih etmemişler.

           60'larda Kıyafetler

50’lere nazaran 60’ların bayanları daha zayıf ve ince yapılılar. Giyimlerinde de düz kesim bele oturmayan elbiseler ve bluzlar tercih etmişler.

Diz hizasında yada diz üstünde etek boyları kullanılmış. İnce pileli etekler ve düz önden kalın pileli etekler tercih edilmiş.

Kolsuz,yakası kapalı,bisiklet yada balıkçı yaka üstler kullanılmış. Bebe yakaların en çok kullanıldığı dönem.

Büyük desenler ve küçük desenler kullanılmış. Baştan aşağı tek renk giyinmek oldukça popüler.

Panço tarzı kabanlar en çok kullanılanlar arasında. Gömlek elbiselerle yada jilelerle liseli havasında bir moda hakim.

60’lı yıllara elbiseler slim cut ve A kesim ve bele oturanlar olarak üçe ayrılabilir.

A kesim elbiseler daha çok dönemin kolej gençliği arasında yaygınken slim fit çalışan kadınların gözbebeğiydi. Keşiş yaka ve kolsuz olarak dikilen slim fit elbiseler düyük düğmelerle detaylandırılırdı ve genellikle yarım topuk stilettolarla giyilirdi.

Elbiselere genellikle bir kep ve kısa elbiseler eşlik eder, çantalar dirsekte taşınırdı.

Diz hizasında koza mantolar, kısa ceketler ve yüksek belli etekler de dönem modasını temsil eder.

Mayolarda ise 50’lerin etkisi devam ediyor. Mayo ve bikinilerde çizgili ve çiçekli desenler, canlı renkler, grafik detaylar ve biyeler çok kullanıldı.

Bu dönemin bikinileri genellikle yüksek belli şortlardan ve kalın askılı bikini üstlerinden oluşur. Slip şeklindeki alt parçalarda da bacak oyuntusu çok fazla değildir. Bikiniyle aynı dönemde kadınlar da artan oranda şort giymeye başladılar. Tatil yerlerinin dışında şehirlerde de özellikle rocker ve hippi kızlar şort modasını hemen benimsediler.

1960'lı Yıllarda Ayakkabı, Çanta ve Aksesuar Modası

Aksesuarlar;alçak topuklu ve rugan ayakkabılar oldukça popüler.

Sivri burun ince,minicik topuklu yada kalın,küt,en fazla 5 cm topuklu ayakkabılar tercih edilmiş.

Bu dönemde diz altı çoraplar çok kullanılmış.

50’lerde eldivenler kısayken 60’larda dirseğe kadar yada daha uzun eldivenler kullanılmış.

Çantalar 50’lerdeki gibi kısa saplı, canlı renk tonlarında ve küçük el çantaları.

Küçük eşarp takmak ve kahkülleri çıkarmak çok popüler.

Şapkalar yine olmazsa olmazlar arasında.

Büyük,vidalı,tek renk özellikle de beyaz renkteki yuvarlak küpeler çok moda.

Güneş gözlüğü takmak çok popüler ve değişik çerçeveli gözlükler kullanılmış. Genellikle siyah ve beyaz,kalın çerçeveli,kedi gözünü andıran küçük güneş gözlükleri en çok tercih edilenler arasında.

60'lı Yılların Gelinlik Modelleri

60’lı yılların gelinlik modelleri oldukça zarifti. Gelinliklerde dantel detaylarla birlikte genellikle tafta ve organza gibi sert kumaşlar kullanılmıştı.

Dönemin modasına uygun olarak gelinlik boyları da kısalmıştı. Genellikle diz hizasında ya da ayak bileklerinin biraz üzerindeydi.

60’lı yıllarda kadınların günlük yaşamlarında da eldiven kullanmaktaydı ve bundan dolayı da dönem gelinliklerinin ayrılmaz bir parçasıdır eldivenler!

Gelinlikler V yaka, yuvarlak yaka, japon yaka ve prenses yaka gibi yakalarla tamamlanmıştı.

Gelinlik kolları zaman zaman dantel kol olarak dizayn edilmiştir.

Belde geniş kuşaklar, A tipi kabarık etekler ya da slim fit gelinlik modelleri 60’ların gözdesidir.

Gelinler o yıllarda saçlarını zarif topuzlarla süsleyerek kep ya da vualet kullanmışlardır. Zarif duvaklar dikkat çeker. Ama bunun yanında neredeyse gelinliğin eteğine kadar inen İspanyol tip duvaklara da rastlanmaktadır.

Genel olarak dekoltelerin kapalı olduğunu ve gelinlerin o dönemde çok daha “masum” bir imaj çizdiğini söylemek mümkün. Bu fönemde straplez modeller yok denecek kadar azdır. Ayrıca kabarık tül duvakları da es geçmeyelim.

 

60'lı Yılların Moda İkonları

Twiggy, Janis Joplin, Andy Warhol, The Beatles, Jimi Hendrix, Jean Shrimpton, Brigitte Bardot, Jane Birkin

1960'lar büyük ölçüde geçiş dönemindeydi. 1961'de ABD'de John F. Kennedy Başkan olarak göreve başladı ve ona First Lady olarak güzel, genç ve modaya ilham veren bir eş getirdi. Jackie Kennedy'nin doğuştan gelen stil ve elbise duygusu, yakında Amerikan modasının 'Kraliçesi' haline geldi.

Jacquline Kennedy hem A tipi elbiseleri hem de slim cut elbiseleri en iyi taşıyan kişilerden biridir.

1960'ların en önemli yüzlerinden, ilk supermodel ve stil ikonu Twiggy aslında Lesley Hornby adında bir genç kızdı. 16 yaşındaki kuzey Londra'da tezgahtarlık yapan Lesley Hornby de, model olabilecek fiziki özellikle sahip bir genç kız. Ama akranlarına göre kısa ve oldukça da zayıf. Bacakları o kadar ince ki, sevgilisinin kardeşi ona, 'incecik' anlamına gelen Twiggy lakabını takmış.

Twiggy ile 'süpermodellik' denen kavram doğuyor. Koca bir jenerasyon ona benzemeye çalışıyor; kendi adında bir bebek, dergiler, 'Twiggy benzerleri yarışmaları'yla popüler kültürü derinden etkiliyor.

"It" kızı Twiggy moda dergilerindeki pozlarıyla 1960'ların ortasındaki kadınların çoğunun yeni stilleri denemesine yardımcı oldu.

Jean Shrimpton. Kendisi ilk süper modellerden biridir. Shrimpton moda dünyasında, kendi kendine yeten, iyi eğitim almış, bekar, güzel, kültürlü, hoş sohbet ve ekonomik bağımsızlığını elde etmiş kadını simgeliyordu.

1963’te Ursula Andress bir Bond filmi olan Mr. No’da belinde tabanca kılıfı olan bikinisiyle denizden çıktığında  yer yerinden oynadı. Bu film bir dönüm noktası oldu ve kadınlar plajlarda bikinilerle boy göstermeye başladılar.

 

 

 

 

 

 

Dönemin bir diğer güzeli ise 50lerde de dikkat çekmeye başlayan Fransız güzel Brigitte Bardot. Kabarık sarı saçları, düzgün fiziği, cesur pozları ve farklı edasıyla 60larda da moda ikonu olmaya ve hayranlarını etkilemeye devam etti.

Moda ikonu denildiğinde sepetli güzel Jane Birkin'i de es geçmeyelim. Tarzı oldukça minimalist olmasına rağmen onun imzası haline gelen düz kesim kakülleri, badem gözleri, hiç bir zaman göstermekten çekinmediği uzun bacakları ve kahverengi saçlarıdır onu ünlü yapan. 

Moda dünyasının asi ikonlarından Birkin salaş görünümüyle adeta kendi modasını yaratmıştı. Kusursuz bir fiziğe sahip Birkin giydiği kısacık elbiseleri ve şortlarıyla da moda ikonlarının en iddialılarından biri olmuştu.

60’ların fütüristik modası

60’lı yıllar dünyanın uzay teknolojisiyle de tanıştığı yıllar. Bu da kıyafetlere bir uzay modasını getirmiş tabi ki. Parlak kumaşlarla tasarlanan yarım balıkçı mini elbiseler, dik omuzlu, parlak düğmeli tunikler, beyaz kalıp gibi ayakkabılar ve fütüristik şapkalar bu dönemin gözbebeği. 

Mini Eteğin Moda Tarihine Girişi

1960’lardaki tüm politik ve kültürel değişimlerin tam ortasında, dönemin en kalıcı ve tartışmalı ikonu gün ışığına çıktı: Mini etek.

1960’lardan önce, genç kadınların anneleri gibi giyinmesi beklenirdi. 1960’larla birlikte, genç kesim kendi bireysel fikirlerini, görüşlerini ifade etmek için ayaklanmaya başladı. Mini etekler bu ayaklanmanın bir ürünüdür. Bu yeniliğin öncülüğünü ise İngiliz tasarımcı Mary Quant yapmıştır.

60`lı Yıllar Stillini Nasıl Uygularsınız?

- İri, kemik çerçevli gözlükler seçebilirsiniz
- Kirpiklerinizi yoğunlaştırıcı maskarayla yoğunlaştırabilir ya da takma kirpik kullanabilirsiniz
- Alt kirpikleriniz için de yoğun maskara kullanabilirsiniz
- Krem ve kahve tonlarında farı makyajınızda kullanabilirsiniz
- Taşlı, iri küpeler tercih edebilirsiniz
- Kalın topuklu ayakkabılar seçebilirsiniz
- Küçük kol çantaları kullanabilirsiniz
- Saçınızı krepeyle kabartabilirsiniz

1960'larda Türk Modası

Ancak 1960'lara gelindiğinde modadaki değişim rüzgarından Türk kadını da etkilendi. O dönem etek boylarında kısalma ve bedende belirli bir rahatlamaya yol açan çuval elbiseler kadınların hayatındaki yerini aldı.

1960 darbesiyle sonuçlanan sürecin ardından Türkiye 61 Anayasası'nın getirdiği özgürlük ortamını yaşıyordu.

Yeni ve daha özgür bir görünüme ulaşmanın yolu etekleri kısaltmak anlamına geliyordu.

1960'ların sonlarına gelindiğinde dünyada başkaldırının, kadın, azınlık ve çevre hareketlerinin tohumlarını atılıyordu. Türkiye ise bu akımdan ancak 70'li yılların başında etkilenecekti.

Avrupa'daki öğrenci hareketleri Türkiye'yi de etkiledi. Genel ahlak kurallarındaki özgürleşme modaya da yansıdı. O dönem eteklerin boyu kalça hizasına kadar çıktı. Gözler bu kısalığa alıştı, pek çok Türk kadını da mini eteğe dolabında geniş yer ayırdı.

O dönem dize kadar çıkan botlar, geniş kemerler, büyük omuz çantaları, bilek hizasında eldivenler, yapay mücevherler ve çok büyük gözlükler moda oldu.

Bumerang - Yazarkafe