Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Peplum Nedir?

Peplum Nedir?

“ Peplum ne demek, peplum kıyafetler, peplum kıyafet nedir, peplum bluz, peplum gömlek, peplum etek, peplum elbise, peplum ceket modelleri... ”

Peplum, ceket, etek, bluz ya da elbiselerde genellikle bel hizasında verev kesilerek eklenen ve fırfırlı bir görünüme sahip kısmına denir. 

Peplumun tarihçesine baktığımızda ise bu detayın 19. yüzyılda ve daha sonra 40'larda yeniden gündeme geldiğini görüyoruz. O dönemlerde özellikle ceketlerin uç kısımlarında kullanılan ve fırfırı anımsatan peplum detayı günümüzde ise farklı yerlerde, farklı şekillerde kullanılarak adeta baştan yaratılıyor.

1960'ların sonunda peplum stil kaybolmuş ancak çeşitli varyasyonlarla 1980'li yıllarda tekrar moda sahnesine geri gelmiştir. 

Günümüzde ise peplum en çok elbise ve kalem eteklerde görülüyor. Bugün Thierry Mugler, Dolce Gabbana, Givenchy, Marc Jacobs ve daha birçok tasarımcı tarafından gece elbiselerinde hatta gelinliklerde peplum kullanılıyor.

Elbise veya kalem etek üzerine dikilen ek bir kısa etek parçası şeklinde kullanılan peplumun gelinlik modelleri de son yıllarda en çok tehcih edilen modellerden... 

Peplum detayın güzel bir özelliği de beli ince gösterirken kalçaları da kamufle edip dikkati başka tarafa çekmesidir. (=> Geniş kalçalılar nasıl giyinmeli? )

Peplum detaylar sadece üst kıyafetlere değil aynı zamanda eteklere de uygulanabiliyor ve düz eteklere hoş bir hareket katıyor.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Layering Nedir?
Önceki Yazı

Layering Nedir?

Yorum Yazın