Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Yves Saint Laurent Moda Tasarımcısı

Yves Saint Laurent

“ 21. Yüzyılın Moda Dehası Olan Başarılı Fransız Moda Tasarımcısı Yves Saint Laurent ”

Cezayir’in Fransız sömürgesinde olduğu dönemde 1 Ağustos 1936 yılında Orant şehrinde dünyaya gelen moda tarihinin dehaların Yves Saint Laurent, iki kız kardeşe sahip varlıklı bir ailenin erkek çocuğuydu. Annesi onun ilk hayranıydı ve daha gençlik yıllarında annesini ve kız kardeşlerini giydirmeye başlamıştı ünlü modacı. Tasarım ve moda onun tutkusuydu ve birçok deha gibi bu durum onda da küçük yaşlarda ortaya çıkmıştı.

Tam adı Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent olan Yves Saint Laurent 1953 yılında “Uluslar arası Yün Sekreterliği” tarafından genç yetenekleri keşfetmek için düzenlenen bir yarışmada hazırladığı üç tasarımla birinci olmuş ve moda kariyeri daha 17 yaşında başlamıştı. Aynı yarışmaya Fernando Sanchez ve Alman tasarımcı Karl Lagerfield de katılmış ve derece almıştı. Yarışma sonrasında Aralık 1953 te ödül töreni için Paris’e çağrılan genç Yves, Paris’e geldiğinde o dönemin Paris Vogue dergisi baş editörü Michael De Brunhof ile tanışır.

Yves Saint Laurent, Brunh’un etkisiyle moda eğitimi almaya ikna olur ve “Chambre Syndicale de la haute Couture” a gidip moda eğitimine başlamak üzere Paris’e yerleşir. Birincilikle okuldan mezun olur ve tekrar “Uluslar arası Yün Sekreterliği” yarışmasına girerek yine 1. olur. Böylece dikkat çekmeye başlayan genç tasarımcı dönemin ünlü modacılarından Christian Dior ile tanışır.  Dior genç Yves’teki ışığı görüp onunla çalışmaya başlar.  Yves Saint Laurent 21 yaşına geldiğinde Christian Dior’un ani ölümüyle kendini DIOR moda evinin baş tasarımcısı olarak bulur ve 1958 yılı için tasarladığı ilk koleksiyonuyla büyük beğeni toplar.

 

İlk defilenin iyi gitmesiyle kendini toparlayan Yves Saint Laurent 1958 yılında Cezayir Kurtuluş Savaşı için  askere katılmak zorunda kalır. Sorunlu bir çocukluk geçiren ve psikolojik rahatsızlıkları da olan genç tasarımcı askerde olmayı kaldıramaz ve hastaneye kaldırılır. Bir sene gördüğü tedavi sonrasında 1960 yılında hastaneden çıkar ancak DIOR modaevinden  atıldığını öğrenir ve Yves Saint Laurent hayatını değiştiren kişi ile karşılaşır ve hayatında yeni bir dönem başlar. İş ortaklığı olarak başlayan Pierre Berge ile olan ilişkisini zaman içinde büyük bir aşka dönüşür. 1962 yılında 26 yaşında olan Yves Saint Laurent , ortağı Pierre Berge ile kendi adını taşıyan YSL markasını yaratır.

1960-70ler markanın podyumlarda parladığı dönemler olmuş ve  Fransız kurallarını zorlayan icatlarıyla Yves Saint Laurent moda tarihine damgasını vurmuştur. Kadın giyiminin yanı sıra erkek giyimi üzerine de çalışan Yves Saint Laurent parfüm ve aksesuarlar da tasarlamıştır. Hatta 70li yıllarda YSL parfümü için çıplak poz veren tasarımcı oldukça dikkat çekmiştir.

Yves Saint Laurent’in moda tarihine katkıları şunlardır:

  • Unisex kıyafetleri, dar taytları, uzun dar botlarıyla ve 1966 yılında ilk kez ortaya çıkardığı “kadın smokini” yani “le smoking” ile adını tarihe yazdıran moda tasarımcısı olmuştur.
  • İlk hazır giyim koleksiyonunu da Yves Saint Laurent çıkarmıştır. İlham perilerinden birisi olan Catherine Deneuve da ilk müşterisi olmuştur. (diğer ilham perileri ise Bianca Jagger ve Grace Kelly’dir.)
  • Dönemine göre cesur kabul edilen transparan detayları kullanmıştır.
  • Parlak ve sıcak renkler olan fuşya ve turuncu gibi renkler kullanarak çok şık gece kıyafetleri tasarlamıştır.
  • Defilelerinde ilk kez siyah mankenlere de yer veren isim olan Yves Saint Laurent onların güzelliklerini ortaya çıkarmıştır.
  • Coco Chanel kadınlara özgürlüklerini vermiş ve Yves Saint Laurent ise bunun devamı olarak kadınlara güç vererek, giydikleri kıyafetlerle kendilerine olan güvenlerinin artmasına vesile olmuştur.
  • Kadınlara maskülen tarzı sevdirmiş ve erkeksi kıyafetlerle de seksi ve kadınsı görünebileceğini göstermiştir.

1987 ve Kara Pazartesi…

Moda dehası Yves Saint Laurent parlak günlerin ardından kötü günler yaşamaya başlamıştır. Kariyerinin ilk büyük çöküşünü 1987 yılında New York şovuyla yaşayan tasarımcı üzerinde taşıdığı 100 bin dolarlık mücevher barındıran ceketiyle çok tepki toplamış ve toplumdan uzaklaştığı için insanlar markasına uzaklaşmaya başlamıştır. Defile ise sıkıcı olarak nitelendirilmiştir.

2002 yılında Yves Saint Laurent moda sektörüne üzülerek veda etti ve moda evini Gucci Grup’a devretmiştir. Bu kararında moda dünyasına yabancılaştığının etkisi büyüktür elbette. Ama tartışılmaz olan nokta şudur ki moda tarihine katkıları kesinlikle küçümsenemez. Özellikle kadınlara ve kadınların kendilerine olan güvenini kıyafetlerle ifade etmesindeki katkıları çok önemlidir.

2008 yılında beyin kanseri sonucu hayata veda eden 71 yaşındaki moda tarihinin dehalarından  Yves Saint Laurent moda tarihine ve kadınlara hizmet eden değerli bir tasarımcı olarak tarihte yerini almıştır. Hayat arkadaşı ve ortağı Pierre Berge onun için şu ifadelerde bulunmuştur: “Coco Chanel kadınlara özgürlük, Yves Saint Laurent ise kadınlara güç verdi.”

Yves Saint Laurent sonrasında YSL markası

(Yves Saint Laurent hazır giyim markasını “haute couture” modaevinden daha önce satmıştı.)

1998-1999 yıllarında baş tasarımcılığını 1961 doğumlu İsrailli  Albert Elbaz yapmıştır.

1999-2004 yılları arasında YSL baş tasarımcılığını 1961 doğumlu Amerikalı tasarımcı Tom Ford yapmıştır.

2004-2012 yılları arasında  YSL baş tasarımcılığını  Stefani Pilati yapmıştır. 45 yaşındaki İtalyan tasarımcının YSL markasına kattığı en büyük yeniliklerden birisi defileleri internetten yayınlamak olmuştur.

2012 yılından itibaren YSL baş tasarımcısı 1968 doğumlu Fransız moda tasarımcısı Hedi Slimane  olmuştur.