Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Valentino Garavani Moda Tasarımcısı

Valentino Garavani

“ Kırmızı Elbiseleriyle Ünlü İtalyan Moda Tasarımcısı Valentino Garavani'nin hayatı ve başarıları ”

Ünlü İtalyan giyim markası VALENTINO’nun tasarımcısı ve  yaratıcısı olan Valentino Garavani 11 Mayıs 1932 yılında Lombardy, İtalya’da dünyaya geldi. Markanın ana temaları Valentino, Valentino Garavani, Valentino Roma ve R.E.D Valentino  olarak biliniyor.

Valentino Garavani ilkokul yıllarında bir yerel tasarımcının yanında çırak olarak çalışan  teyzesi sayesinde moda ile ilgilenmeye başladı. Sonrasında ise  küçük yaşlarda başlayan bu ilgiyi devam ettirmek için annesi ve babasının da yardımıyla Paris’e taşındı. Önce “Güzel Sanatlar Fakültesi” ne sonra da “Paris Couture Birliği Odası” nda eğitim aldı.

1959- Moda eğitimini tamamladı ve Jesn Desses ve Guy Laroche ‘un yanında çırak olarak çalıştı.

Valentino Garavani, babası ve bir ortak desteği ile Piazza Navona da lüks bir modaevi açtı. Bu modaevi bir atölyeden çok daha fazlasıydı ve Paris’teki ilk gösterisinden çok daha görkemli ve güzel bir sergi açtı.

1960- Temmuz ayında Roma’da  bir kafede Giancarlo Giammetti ile tanıştı ve böyle başlayan arkadaşlıkları ileride iş ortaklığına dönüştü. Giammetti kısa bir süre sonra üniversiteyi terk edip  Valentino Garavani ile iş ortağı olduğunda atölyenin gidişatı parlak değildi.

1962- Valentino Garavani’nin ilk uluslar arası girişimi olan Pitti Palace’de gerçekleşen gösteri büyük hayranlık uyandırdı ve coşkulu yorumlarla sonuçlandı. Bu gösteri sonrasında birçok önemli kişi için tasarımlar yapmaya başladı.

1965- İtalyan Valentino “hautue couture” de en iyi isim olarak tanınmaya başlar.

1967 yılında moda sektöründe oscara eşdeğer olan “Neiman Marcus Moda Ödülü”ne layık görüldü. Elizabeth Taylor, Audrey Hepurn, Gloria Guinness gibi birçok ünlüyle çalıştı.

1968- “Collezione Bianca” koleksiyonuyla “V” etiketi ile sabitlendi.

1969- Milano’da ilk Valentino Butiği açıldı.

1970 yılları boyunca zamanını New York’ta geçirdi ve burada da butikler açılmaya başladı.

1971- New York’ta ilk erkek giyim mağazası açıldı.

1975- Paris’te hazır giyim koleksiyonuyla ilk moda defilesi sunuldu.

1976- Tokyo da butik açılır.

1983- 20 Eylül de New York Metropolitan Müzesi’nde Sonbahar-Kış koleksiyonunu sundu.

1983-85 yılları arasında Ford motor Company için çalışmaya başladı.

1989- Paris’te ilk “haute couture” koleksiyonunu sundu.

1990- Sanat sergilerinin sunumu için Valentino Akademi’nin açılışı yapıldı. Sonraki yıl ise arkadaşı Elizabeth Taylor, ortağı ve Valentino Garavani AIDS ile yaşama destek için bir dernek kurdular.

1994- Opera ve film yıldızı olan Rudolf Valentino’nun hayatını konu alan “Valentino Rüyası” başlıklı kostümlerini tanıttı.

1998 yılında Valentino Garavani ve ortağı Giammetti şirketi 300 milyon dolara sattılar.

2007 yılında Valentino Garavani 2008 Ocak ayında emekli olacağını açıkladı. Son koleksiyonu 23 Ocak 2008 yılında Paris’te Rodin müzesinde sergiledi. Bu son gösteri için Eva Herzigova, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Nadja Auermann, Karolina Kurkova ve Karen Mulder gibi birçok süper model defilede Valentino’nun elbiselerini tanıttı.

2010- 1 Ocak gününde yapılan Viyana Devlet Opera Balesi Dansçıları Viyana Filarmoni Orkestrası yeni yıl konseri için kostüm tasarladı.

2011- 5 Aralık günü “Virtual Valentino Garavani Sanal Müzesi”  www.valentino-Garavani-archives.org sitesinde sunuldu.

Valentino moda sektöründe kırmızı elbiseleriyle bilinir.

Valentino Garavani ve iş ortağı Giancarlo yüksek bir yaşam kalitesine sahip, nasıl yaşanacağını ve nasıl para kazanacağını bilen insanlar.