Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Paul Poiret Moda Tasarımcısı

Paul Poiret

“ Paul Poiret kimdir, hayatı ve başarıları, moda dünyasına katkıları hakkında detaylı bilgi... ”

Paul Poiret ve Hayatı

(20 Nisan 1879, Paris, Fransa – 30 Nisan 1944, Paris)

Doğu ve yerel kültürden ilham alan Poiret Art Deco tasarımları ile  Dünya Savaşı öncesi meşhur olan moda dünyasının en önemli tasarımcılarından Paul Poiret 1900’lü yılların başlarında modern yüzyılın terzilerinden olarak anılan Charles Worth’un yanında çalışmış ve yarattığı elbiseler terzilik açısından yeni buluş olarak değerlendirilmiştir.

İlk devrimci moda tasarımcısının Paul Poiret (1879-1944) olduğu söylenebilir. Tasarımcının moda tarihine katkılarına göz atalım:

  • Kadın giysilerinin kalıp gibi durmasını sağlayan tarlatanı elbiselerden 1903 yılında çıkartmıştır.
  • 1906 yılında tasarladığı robalı, düz uzun etekli  elbise tasarımı ile kadını balenli korsenin cenderesinden kurtarmıştır.
  • Doğu’dan esintilerini elbiselerine yansıtan Poiret, kemeri yukarı taşıyarak göğüslerin yumuşaklığını açığa vurmuştur.
  • I. Napolyon döneminin Ampir stilini yeniden gündeme getirmiştir.
  • Gece elbiseleri Poiret ile özgür kadını ortaya koymuştur.
  • Tasarladığı giysilerde canlı renkler kullanmıştır. 1910’larda Poiret, Ballets Russes’da kullanılan kostümler, kimono ve Şark kostümlerinden esinlenerek ‘Sultan’ stilini yaratmıştır.
  • kısa veya uzun etek altına giyilen, bilekte darlaşan bol pantolonlar, türbanlar tasarlamış, bunlar için lüks, pahalı kumaşlar kullanmış, misafirlerinin bu giysilerle katıldığı partiler düzenlemiştir.
  • Poiret, şapkadan nefret ettiği için saçları tamamen içine alan türbanı giysileri tamamlamak amacıyla kullandı.

Birinci Dünya Savaşı çıkınca harbe katılmış, 1919 yılında terhis olduktan sonra ise moda evinin yıldızı sönmüştü.

Modaya olan katkısı Picasso’nun sanata olan katkısı ile karşılaştırılan Paul Poiret 1879-1944 yılları arasında yaşamış bir Fransız modacıdır. 20. yüzyılın başlarında Fransız couture ustası Paul Poiret hakkında ‘Picasso sanat için ne yapıyorsa o da bunu moda için yapıyor’ deniyordu.

Moda hiyerarşisinde, Yves Saint Laurent, Coco Chanel, Hubert De Givenchy gibi isimlerden daha da görkemli bir tahta oturan Poiret, diğerlerinden dönemsel olarak bir adım geride, duruş ve tavır olarak binlerce adım ileridebir kişiydi.

Şimdi Paul Poiret tasarımlarına göz atalım…