Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Karl Lagerfeld Moda Tasarımcısı

Karl Lagerfeld

“ Modanın Kralı Alman Moda Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Chanel markası ”

Moda dünyasının dehalarından birisi olan Alman tasarımcı 10 Eylül 1935 yılında Hamburg şehrinde  doğmuştur. Gerçek adı Karl Otto Lagerfieldt olan tasarımcı sadece Karl Lagerfeld olarak biliniyor. Moda tasarımcısı, fotografçı, sanatçı kimlikleriyle bilinen Alman tasarımcı  siyah gözlükleri, parmaksız deri eldivenleri, gösterişli takıları ve beyaz atkuyruğuyla bir stil ikonudur aynı zamanda. Moda dünyasının duayenlerinden kabul edilen Karl Lagerfeld  için “Modanın Einstein”ı olduğu kabul edilmektedir.

1955 yılında henüz 22 yaşındayken “Uluslararası yün sekreterliği” isimli yetenek yarışmasını kazandıktan sonra Pierre Balmain in asistanı olarak moda kariyerine başlamıştır.  Üç sene beraber çalıştıktan sonra haute couture tasarımlar yaptığı Jean Patou’yla çalışmaya başlamıştır. 1958 yılındaki ilk defilesi yeterince beğenilmemişti. Sonrasında iki sene sahillerde yaşamış ve hayatı anlamaya çalışmıştı. Sonrasında tekrar moda sektörüne döndü ve 1963 yılında Tiziani ile, 1964 yılında Chole ile, 1972 yılında Fendi ile çalışan Karl 1983 yılında Chanel’in yaratıcı yönetmeni olmuş ve günümüze kadar da  Chanel’in baş tasarımcısı olarak çalışarak Chanel markası ile adeta bütünleşmiştir.

  • Karl Lagerfeld’in en büyük başarısı Chanel markasını 1980li yılların fenomenlerinden biri haline getirmiş ve yüzyılın en önemli markası haline getirmiştir. Günümüzde de en prestijli ve lüks giyim markalarından birisi olan Chanel markası Coco Chanel kadar Karl Lagerfeld’in da eseridir demek doğru olacaktır.

200’ü aşkın defile gerçekleştiren Karl Lagerfeld  6 CDFA ödülü sahibi olmuştur aynı zamanda. CHANEL, FENDI, KARL LAGERFELD ve KARL olmak üzere 4 marka için tasarım yapan başarılı tasarımcı çalışkanlığı ile bilinmekte ve modanın şövalyesi olarak bahsedilmektedir.

2004 yılında H&M için hazırladığı koleksiyon çok tutuldu ve ürünler çok kısa sürede tükendi.

2005 yılında Karl Lagerfeld LAGERFELD markasını Tommy Hilfilger a satmıştır.

2006 yılında kendi beğendiği müziklerden oluşan “Les Musiques Que J’aime- Sevdiğim Müzikler ” isimli bir CD çıkardı.

2007 yılında “LagerfieldConfidental – Lagerfield’ın Sırları” adlı belgeseli çekildi.

10-15 Ekim 2010 da “Maison Europeenndedela Photographie – Avrupa fotoğraf Evi” adlı sergide tasarımcının fotoğrafları sergilendi.

2011 yılında Coca-Cola için şişeler tasarladı ve şişelerde kendi silüetini kullandı.

Aynı zamanda modanın haricinde farklı alanlarda da aktif olarak onu görmek mümkün. Markalarla yaptığı çekimler ve işbirliklerinin yanı sıra fotoğraf sergileri, otomobil tasarımı,  oyuncak sektörü, sanat, edebiyat, şiirle de ilgilenmektedir. Kısacası Karl Lagerfeld   dehasını birçok alanda görmek mümkün.

Karl Lagerfeld   ve Net-a-Porter

Özel olarak internetten satışa çıkarılan ve kendi adını taşıyan koleksiyonu siyah-beyaz ağırlıklı, zamansız ve rock çizgiler taşımaktadır. Yani Karl Lagerfeld  kendisini yansıtan bir koleksiyonla hayranlarının karşında.