Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Gianni Versace Moda Tasarımcısı

Gianni Versace

“ İtalyan Modacı Gianni Versace'nin hayatı, ailesi ve moda tarihine kattıkları, moda alanındaki başarıları ve VERSACE markasının genel tarihi. ”

2 Aralık 1946 yılında İtalya’da dünyaya gelen Gianni Versace, dünyaca ünlü VERSACE moda markasının yaratıcısıdır.

İtalya da yetişen Gianni’nin Santo Versace ve Donatella Versace adında 2 kardeşi daha vardı. Anneleri Francesca bir terziydi ve Gianni Versace çıraklığa çok küçük yaşlarda annesine yardım ederek başladı. Yetiştikten sonra ise kendi tasarladığı kıyafetleri annesinin dükkanında satmaya başlayarak mesleğe adım atmış oldu.

25 yaşında moda tasarımcısı olmak üzere  Milano’ya taşındı. 1970’li yıllarda Camplice, Genny ve Callaghan gibi ünlü markalar tarafından keşfedilerek hayatının dönüm noktasını yaşadı. Süet ve deri koleksiyonları tasarlamak üzere Camplice firması tarafından işe alındı. Ve tasarımları çok beğenildi.

1972 yılında kadınlar için tasarladığı ilk koleksiyonunu sundu.

1978 yılında Milan’da kadın giyim koleksiyonuyla GIANNI VERSACE DONNA adı altında şirket kurarak kendi markasının temellerini attı.

1979 yılında ilk moda fotograf kampanyası için Richard Avedon ile işbirliği yaptı ve bu kampanya birçok VERSACE kampanyasının başlangıcı oldu.

1982 yılında kariyerinde yeni bir sayfa açan Gianni Versace, tiyatro kostümleri tasarlamaya başladı. Versace “OROTON” adıyla ilk koleksiyonu Paris Operasında sundu ve sonrasında da La Scalla Tiyatrosu ile çalışarak tasarımlarına devam etti.

1985 yılında İngilitere’de Victoria ve Albert Müzesi’nde ilk sergisini açtı. Böylece Gianni Versace, tiyatroya katkılarından dolayı GÜMÜŞ MASKE ödülüne layık görüldü.

1989 yılında Gianni Versace ilk “couture” koleksiyonunu Paris’te tanıttı ve VERSACE atölyesini açtı.

1991 yılında 1991-1992 Sonbahar Kış Koleksiyonunu tanıttığı defilede bütün top modelleri podyuma çıkarmasıyla super model fenomeni doğmuş oldu.

1993 yılında New York ta CFDA tarafından ilk Amerikan Moda Oscar Ödülü’nü kazandı.

Madonna, Bon Jovi, Tina Turner, Naomi Campbell gibi dünyaca ünlü isimlerle reklam kampanyaları gerçekleştiren Gianni Versace VERSACE ölümüyle kardeşlerine kocaman bir imparatorluk bırakmıştı.

Gianni Versace’nin 1997 yılında ölümüyle VERSACE şirketinin yeni CEO’su Santo ve tasarımcısı ise Donatello oldu.

Gianni Versace kendini daha çok terzi olarak tanımlıyordu. Tasarımlarında renkli ve seksi çizgileri seviyordu ve bu seksi çizgileri öne çıkarıyordu. Mini etekleri ve  taytları tekrar gündeme getirdi ve de büstiyerleri gece kıyafetlerine sokan tasarımcı oldu.

Gianni Versace birçok tiyatro, dizi ve filmin kostümlerini de tasarladı. Sanatın her alanını seven bir tasarımcıydı ve birçok müşterisi de sanat camiasındandı. Elton John, Michael Jackson, Madonna, Phill Collins, George Michael, Eric Clapton gibi isimler bunlardan bazılarıydı. Ayrıca kraliyet ailesinden  Prenses Diana ve Prenses Caroline de müşterileri arasındaydı.