Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Gabrielle Bonheur CHANEL Moda Tasarımcısı

Gabrielle Bonheur CHANEL

“ Fransız Moda Tasarımcısı Coco Chanel'in hayatı, başarıları, moda tarihine kattıkları... ”

  • Ailesi ve kariyeri:

Fransız moda tasarımcısı olan Gabrielle Bonheur CHANEL, 19 Ağustos 1883’te  Güney Fransa’nın Samour şehrinde fakir bir ailenin 6 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.  Ailesi ona “Gabrielle Bonheur” adını verdi. Annesinin ani ölümüyle 12 yaşında manastırda bir okula gönderildi. Dikiş dikmeyi ilk burada öğrendi. Lise  eğitiminden sonra da bir terzi atölyesinde yardımcı olarak çalıştı ve böylelikle bu atölye de geleceğinin temellerini de atmış oldu.

1905-1908 yılları arasında şarkıcılık yapan Coco Chanel, “Coco” lakabını söylediği bir şarkıdan aldı. Sahneye çıktığı dönemde tanıştığı varlıklı bir subay olan Etienne Balsan aracılığıyla Paris sosyetesine giren Coco Chanel, kendi kreasyonu olan şapkalarla tanınmaya başladı.

1910 yılında Paris te şapka ve kadın giysileri satan ilk dükkanını açtı. Sonrasında da 1914 yılında Normandiya da kendi butiğini açtı. 1917 yılında yanında 300 den fazla terzi çalışıyordu. Müşterileri özellikle şapkalarına hayrandılar.

Kısa sürede modaya da geçen Coco Chanel Fransız modasında bir ilk olarak jarseyi kullanmaya başladı. 1920’lerde modaevi oldukça genişlemiş, “küçük erkek çocuğu” görüntülü askılı elbiseleri moda trendi yaratmıştı. Kendisi de erkeksi ve rahat kıyafetler giyen Coco Chanel diğer kadınların liberal buldukları daha rahat bir moda akımı yaratmıştı.

Giderek servet sahibi olmaya başlayan Coco Chanel parfüm ve kozmetik işine de girdi ve 1921 yılında kendi adını verdiği ve zamanla dünyanın en ünlü parfümü olan “CHANEL NO:5” adlı parfümü çıkardı. “5” rakamının uğurlu olduğuna inanan ve koleksiyonlarını “5 Şubat” ve “5 Ağustos” günlerinde sergileyen CHANEL, parfümüne bu inancından dolayı NO:5 ismini verdi.

CHANEL, 1925 yılında Westminster Dükü ile nişanlandı. Sonrasında “küçük siyah elbise” olarak nitelendirilen kreasyonuyla dünya çapında ünlenmişti.

1932 yılında iç mimar olan Paul Iribe ile evlenmeye karar vermiş ancak Iribe düğünden kısa bir süre önce ölmüştür. Aşk hayatında tam anlamıyla mutluluğu yakalayamayan Coco Chanel, moda dünyasının dönüm noktalarından biri olarak moda tarihinde yerini almıştır.

1971 yılında Ritz Carlton’daki odasında vefat edene kadar çalışmaya devam eden Coco Chanel  bir dünya markası yaratmış olarak hayata gözlerini kapamıştır.

Moda tarihinde CHANEL:

Coco Chanel, kadın modasını, yüzyıllardır süregelen korse anlayışından kurtarıp, rahat ama yinede şık bir tarzla tanıştırdı. Önceleri sadece cenazelerde kullanılan siyahı da esaretinden kurtarıp gündelik yaşama katmayı başarmıştır. Böylelikle asaletiyle bilinen siyah rengi hak ettiği yere Coco Chanel sayesinde gelmiştir.

Coco Chanel moda tasarımcısından öte bir tarz yaratıcısıydı ve bu özelliğiyle moda sektörüne birçok yenilik getirmiştir. Bu anlamda moda tarihini CHANEL öncesi ve CHANEL sonrası diye ikiye ayırmak yerinde olacaktır.

Günümüzde CHANEL markası:

2004 yılından bu yana baş desinatörlüğünü Karl Lagerfeld’in yaptığı CHANEL markası günümüzde 200’den fazla yerde hizmet vermeye devam ediyor.