Dore ve Lame Nedir?
MODA SÖZLÜĞÜ

Dore ve Lame Nedir?

Dore ne demek, lame ne demek, dore ve lame renkleri, lame rengi nasıl, lame ve dore arasındaki fark nedir...

Bu yazımızda moda dnyasında çok kullanılan ama insanların genelde net olarak bilmediği iki terim hakkında bilgi vermek istiyorum. Dore ve lame...

Lame kelime anlamı olarak dokusunda çoğunlukla gümüş ve altın renginde tel bulunan kumaş veya metal parlaklığı verilmiş deri demektir. Metal parlaklığı verilen deri veya kumaştan yapılan eşyalar da bu isimle anılırlar. Lame çanta, lame ayakkabı gibi.

Dore rengi, altın sarısının bir tonudur. Fransızca kökenli bir kelimedir. (Fransızca doré) Aslında tam olarak ne sarı ne de altın rengidir. İkisinden de renkler olan bir karışımdır. Abiyeler de, kozmetikte, saç boyasında oldukça ilgi görmektedir. Daha çok esmerlere yakıştırılan renk çeşitidir. Siyahla yapılan komnasyonlarda oldukça öne çıkmaktadır.

Kısacası lame gümüş (silver)  tonlarda dore sarı (gold) tonlarda olan renklerdir.

Dore ve Lame Renkler Nasıl Giyilir?

  1. Metalik renkleri, dikkati vücudunuzun üst kısmına çekecek şekilde kullanmaya çalışın. Mat dore ve kalçayı örten bir blazer ceket sizin için ideal bir seçim Ceketinizi koyu renklerde bir jean pantolon ile kombinleyerek sadeliği yakalayın.
  2. Göğüslerinizi olduğundan da büyük gösterecek parlak metalik renkleri üst bölgenizde kullanmaktan kaçının. Daracık bir dore pantolon ve yüksek topuklularla bacaklarınızı vurgulayın.
  3. Parlak kumaşlar vücut hatlarını daha dolgun gösterdiği için bu trendi baştan ayağa kullanmayı deneyebilirsiniz. Degaje dekolteli bir üstle göğüslerinizi daha büyük, bele oturan deniz kızı formundaki bir uzun etekle de siluetinizi olduğundan daha kıvrımlı gösterebilirsiniz
  4. Baştan aşağı dore ve lame giyinmeyin. Fazla abartı olacaktır.
  5. Dore ve lameyi daha çok aksesuarlarda yani kemer, çanta, ayakkabı ya da takılarda kullanmak oldukça uygundur. Tabi abartıya kaçmamak şartıyla.