Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Yazlık Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Yazlık Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

“ Mevsimine uygun kumaşlar, yaz kumaşları nelerdir, yazın hangi kumaşları tercih etmeli, yaz kumaşı seçimi hakkında detaylı bilgi. ”

Yaz Kumaşları Nelerdir?

Sıcak yaz günlerinde doğru kumaşlardan yapılan kıyafetleri tercih etmek çok önemlidir. Terletmeyen, teri çeken ve ince kumaş türleri yaz kumaşları olarak tercih edilmektedir. Birçok kumaş firması sentetik kumaşları daha çok üretmektedir. Ancak bu tür kumaşlar nefes almaz ve cildi tahriş edebilir. Terlettiği gibi koku da oluşturur. Hammaddesi doğal olan yani saf pamuktan elde edilen kumaşlar, saf yünden elde edilen kumaşlar, saf ketenden elde edilen kumaşlar ise nefes alan, serin tutup, terletmeyen kumaşlardır. Peki bu yazlık kumaş çeşitleri hangileridir?

Şile bezi: Yazın giydiğiniz şile bezi elbise veya gömlek kolay kolay terletmeyen harika yaz kumaşlarındandır. Genelde beyaz ve krem olsa da renkli şile bezleri de bulunmaktadır. Çok otantik bir görünüme sahiptir ayrıca.

Keten:Keten kumaşlar serin tutar bu yüzden yazın çok tercih edilen kumaşlardır. Yaz geliken vitrinler keten gömlek, etek, elbise ve ceketler ile dolar. Keten çoğunlukla da erkek giyiminde karşımıza çıkar.

İpek:Yazın ipek elbiseler sık kullansakta çok sıcak havalar için uygun bir kumaş değildir aslında. Çünkü ipekler üzerinde sarımtırak güneş lekesi oluşabilir. Güneşten etkilenmeyecekleri serin yaz geceleri içinse uygundurlar. İpekli kumaşın ısıya hassasiyeti düşük olur bu yüzden de ütülenirken de üzerine tülbent serilmelidir.

Krep:Pamuklu krep kumaşlar, yüksek bükümlü ipliklerden krep örgülerde dokunan hafif gramajlı kumaşlardır. Elbiselerde çok kullanılan krepler kullanışlı bir yaz kumaşıdır.

Poplin:Daha çok gömleklerde kullanılıyor. İnce ve hafif. Terletmiyor. Yazın poplin olanları rahatlık ve kullanım açısından çok tercih edilmesi gereken yaz kumaşlarındadır.

Denim/kot: Ağır olanlar kışlık, hafif olanlar yazlık olarak pantolon, gömlek, yelek, etek, ceket ve şort olarak kullanılır. Her mevsimde kalınlığına göre kullanılan en popüler kumaşlardandır.

Tülbent kumaşı: Tülbentler için üretilen kumaşlar olsa da bluz, elbise, etek üretiminde de tercih edilmektedir. İnce ve seyrek dokunmuş, hafif ve yumuşak pamuklu bezlerdir.

Vual:İnce numaralı, gaze edilmiş, yüksek bükümlü penye iplikten seyrek olarak dokunmuş, pamuklu kumaş türüdür. Parlak iplikle yapıldığında iyi giyinme kalitesi sağlar. Yollu, figürlü, baskılı, benekli, kabarcıklı, pike veya çizgili gibi türleri de vardır.

Gömleklik, pijamalık, mermerşahi, saten, organze de pamuklu kumaş türlerindendir ve yaz mevsiminde sıklıkla kullanılır.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın