Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Vintage Modası Nedir?

Vintage Modası Nedir?

“ Bayan giyim terimleri, eski moda elbiseler, vintage giyim nedir, vintage giyim tarzı nasıldır, vintage stili nedir ve vintage tarz kıyafetler hakkında detaylı bilgi ve örnekler... ”

Vintage modası; belli bir döneme ve belli bir tasarımcıya ait olan, üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıyan, ikonlaşmış kıyafet ve tasarımlara denir. Aynı zamanda eski,  seçkin ve değerli tasarımlar için de “vintage” terimi kullanılır.  Ancak belirtmekte yarar var ki her ikinci el kıyafet vintage değildir.  Bir tasarımın vintage olabilmesi için belli bir dönemde üretilmesi ve üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıması gerekiyor.

Vintaj Giyim Tarzı

Daha önceleri şaraplar için kullanılan ve “bağ bozumu” anlamına gelen “vintage” terimi zaman içinde eşyalarda kullanıldığı gibi otomobil ve moda gibi farklı sektörlerde de kullanılmaya başladı.

“Antika”, “Retro” ve “Vintage” terimleri arasında benzerlik var gibi görünse de aslında hepsi farklı anlamlar taşımaktadır. Bu üç terimi net şekilde ayırabilecek özellikleri şöyle sıralayabiliriz.

Antika; 100 senelik ve 100 yıldan fazla geçmişi olan ürünlerdir. 1920’ler öncesinden kalan giysi ve aksesuarlar için kullanılır.

Vintage; 1920 ve 1980’lere kadar olan dönem giysi ve aksesuarlarıdır.

Retro; belli bir döneme ait çizgilerden esinlenerek günümüzde üretilen giysi ve aksesuarlarıdır.

Şimdi belli dönemlerin vintaj giyimine göz atalım...

1940lı yıllarda Vintage Giyim Tarzı

1940lı yıllarda Vintage Giyim Tarzı

1950liyıllarda Vintage Giyim Tarzı

Vintaj Giyim Tarzı 1950ler

1960lı yıllarda Vintage Giyim Tarzı

Vintaj Giyim Tarzı 1960lar

1970li yıllarda Vintage Giyim Tarzı

Vintaj Giyim Tarzı 1970ler

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın