Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Trendsetter Ne Demek?

Trendsetter Ne Demek?

“ Moda terimlerinden biri olan ve son yıllarda çok duyduğumuz "trendsetter" kelimesinin anlamı ve detaylı açıklaması. ”

Trendsetter Ne Demek?

 'Trendsetter' kelimesi, anlam olarak "modayı yaratan, modaya yön veren kimse" demektir.

1960'larda türeyen bu sözcük, değişimi tetikleyen insanlar için kullanılıyordu  ama günümüzde “trendsetter” yeni olan bir şeyi herkesten önce yapan, kullanan ve diğerlerini de etkileyen kişiler için kullanılan bir terim haline gelmiştir. Sosyologlara göre "trendsetterlar" daha çok gençler, sanatçılar, tasarımcılar, ünlüler, zenginler, alt kültürler ve gayler arasından çıkıyor.  Çünkü bu gruplar hem daha cesur ve öncüler hem de çevrelerini etkileme potansiyeli taşıyan dikkat çekici kişiler. 

Tarihte ilk trendbelirleyiciler

Sosyal olarak, kıyafetler statü ve kimliği ifade eder. Tarihte ilk trend belirleyiciler egemen sınıfın üyeleri, özellikle de hükümdarlar ve aristokratlardı. Örneğin Kraliçe I. Elizabeth, Fransa kralı XIV.Louis, Fransa Kraliçesi ve Avusturya arşidüşesi Marie Antoinette. Bununla birlikte trendler 18 yüzyıldan itibaren Paris ve Londra gibi dünyanın en kalabalık şehirlerindeki  kişiler tarafından belirlenmeye başladı.

19. yüzyılın ortalarında, couturier Charles Frederick Worth ile birlikte çalışan Napolyon III'ün karısı, yeni bir sınıf yarattı. Eski aristokratlar ve demimonde*üyelerinin yer aldığı bu sınıf için o dönemlerde moda oluşturulurdu.

20. yüzyılın başlarında moda eğilimlerini belirleyen  Sarah Bernhardt gibi tiyatro yıldızlarına Clara Bow, Marlene Dietrich ve Greta Garbo gibi film yıldızları katıldı.

20. yüzyılın en trend kadını olan Madonna gibi pop şarkıcılarının katıldığı en önemli trend belirleyiciler arasında 2000'lerin başlarında aktrisler, şarkıcılar, modeller, internet fenomenleri de katılmıştır.

Trendsetterlar genel olarak birkaç kategoriye ayrılırlar:

Fenomen kişilikler: (Gloria Guinness** ve Babe Paley***);

Modeller: (Jean Shrimpton, Veruschka, Twiggy, Kate Moss);

Aktristler, şarkıcılar: (Katharine Hepburn, Sarah Jessica Parker, Grace Kelly, Jennifer Lopez, Rihanna, ).

Tasarımcılar: Gabrielle (Coco) Chanel, kendi kıyafetlerinin en iyi modeli olduğu için tasarımcının trend belirleyici olarak nadir görülen bir örnektir.

----------------------

*Demi-monde, Fransızca bir terimdir. 1855 yılında Alexandre Dumas fils tarafından yayınlanan “Le Demi-Monde” adlı bir oyundan türetilmiştir. Demi-monde, 1848 romanı La Dame aux Camélias ve birçok uyarlamasında ölümsüzleşen elit erkeklerin ve onları eğlendirmek için  tuttukları kadınların yer aldığı sınıfı temsil eder. Demimonde kadınları genellikle eğlenceler, aktrisler ve dansçı kadınlardı. Modern dönemin yıldızları gibi düşünülebilir

** Meksika'nın sosyalist ve moda ikonuydu ve 1963'ten 1971'e kadar Harper's Bazaar'a katkıda bulunan bir editördü ve tüm zamanların en zarif kadınlarından biri olarak kabul edildi.

*** Barbara "Babe" Cushing Mortimer Paley, ikinci kocası CBS'nin kurucusu William S. Paley olan Amerikalı bir sosyalist ve stil ikonuydu. Hayatının çoğu için "Babe" lakabıyla tanınıyordu. 1958'de Uluslararası En İyi Giyinmiş Listesi Onur Listesi'ne seçildi.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın