Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Origami Moda Nedir?

Origami Moda Nedir?

“ Bir kağıt katlama sanatının moda dünyasına girişi ve sonrasında modada ortaya çıkan sıra dışı fütüristik tasarımların hikayesi... ”

Origami modaya başlamadan önce bu terimin kelime anlamına göz atmak gerekir:

Origami, Japonca "ori" (katlamak) ve "gami" (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen, kâğıt katlama sanatına verilen addır.

Modacılar da bu sanatı elbiselere, çantalara, küpelere, eteklere uyarlayarak yeni bir moda akımı yaratmış oldular. Bu moda akımı aynı zamanda fütüritik moda akımıyla da benzerlikler göstermektedir.

Origami, bin yılı aşkın tarihe sahip bir sanat kültürüdür aslında. Heykelsi tasarımlar yaratmak için her türlü malzemeyi katlama sanatıdır. Bu sanatın amacı ise katlama ve heykel teknikleriyle üç boyutlu heykelsi formlar yaratmaktır.

İnsanlar origami modasını duyduklarında giysinin herhangi bir kesim veya dikiş olmadan katlanarak yapıldığını düşünseler de gerçek farklıdır ve origami modası; kapitone ve plise gibi origami fikirlerinden esinlenen modayı da ifade eder aynı zamanda.  

Çağdaş moda tasarımcıları her zaman origami fikirlerinden ve heykelsi biçimlerinden ilham almışlardır. Origami sanatının moda tasarımında çok fütüristik ilginç fikirleri keşfetmek için değerli bir fırsat olduğunun farkındalar.

Origami sanatının moda dünyasındaki yansımalarına bakarsak; tasarımların işlevsel ve güzellik amacını korurken, fütüristik geometrik moda koleksiyonları oluşturmak olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Moda tasarımı alanında origami tekniklerinden en çok kare, üçgen, altıgen, yarım daire ve dalgalar gibi farklı şekiller kullanılmakta. Aynı zamanda moda alanında karmaşık origami tekniklerini ve sıradışı tasarımları görmeniz de mümükün. 

Son yıllarda moda dünyası ve tasarımcılar fütüristik, orijinal ve karmaşık bir şekilde tasarlanmış geometrik parçalar yaratmak için origami sanatından ilham alıyor.

Moda dünyasında origami tarzında tasarım yapan belli başlı tasarımcılar şunlardır:

Stephane Rolland

Junya Watanabe

Issey Miyake

Iris Vab Herpen

Balmain

Lucia Benitez

Azzedine Alaïa

Jule Waibel

Jum Nakao

Sazeli Celal

Kristina Sevostyanova

Alexandra Zakharova

Lia Griffith

Tara Keens Douglas

Morana Kranjec

Jernhusen

Ralph Pucci 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın