Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Giyim ve Modada Renk Uyumları

Giyim ve Modada Renk Uyumları

“ Giyimde renk uyumu ve kıyafetlerde renk uyumları nasıl olmalıdır, renklerin birbiri ile uyumu, sıcak renkler nelerdir, soğuk renkler nelerdir ve modada renk uyumu hakkında detaylı bilgi ve resimli örnekler... ”

Modada Renk Uyumları Nasıl Olmalı?

Modaya uymak için biraz da renk uyumları hakkında bilgi edinmek faydalı olabilir... İşte kıyafet seçimlerimizde ve hazırlayacağımız kombinlerde dikkat etmemiz gerekenler...

Kıyafetleri, aksesuarları, takıları severiz ve kadın olarak alışverişe de oldukça düşkünüzdür. Ancak birçoğumuzun yaptığı bir yanlış var. Kendimize yakışan tonu bilmiyorsak çok sevdiğimiz bir bluzu alsakta bedenimiz tam anlamıyla onunla bütünleşemez sanki. İşte önce ten rengimizi tanımalı ve ona göre kendi tenimize uygun renklere ya da renk tonlarına yönelmeli ve renkler arasındaki ilişkiyi bilerek kombinlerimizde renk uyumlarına dikkat etmeliyiz. Karışık gibi mi geldi? Aslında çok karışık değil. Şimdi gelin her şeyi adım adım öğrenelim. Öncelikle renklerin kategorilerini bilmeliyiz. Giyim ve modada renk kategorileri şu şekilde:

Siyah, beyaz ve gri nötr renklerdir. Bu renkler hem kendi aralarında hem de diğer bütün renklerle uyum içindedir ve her koşulda kabul görür ve uyum içindedir. İsterseniz birkaç örnekle bunu kanıtlayalım.

Şimdi sıcak ve soğuk renkleri inceleyelim. Sarı, turuncu, pembe, kırmızı, kiremit renkleri sıcak renklerdir. Lacivert, mavi, mor, turkuaz, yesil, açık yeşil de soğuk renkler olarak biliyoruz.

Ayrıca renkler üç aşamalıdır.

 

Birincil renkler: Sarı, mavi, kırmızı olmak üzere bu renkler ana renklerdir.

İkincil renkler: Yeşil, turuncu ve mor (ana renklerin karışımları sonucunda oluşan ara renklerdir)

Üçüncül renkler: Bordo, turkuaz, çivit, dore gibi renklerdir.

 

 

 

Aslında bana kalırsa her renk doğru ton bulunabilirse birbiriyle kombinlenebilir ama bu biraz şans ve birazda çaba gerektiriyor. Önemli olan renkleri dengeli kullanmak. Renkler konusunda dikkat edeceğimiz şeyleri maddelersek şunları söyleyebiliriz:

  • En fazla 3 rengi bir arada kullanmalıyız. Daha fazlası renk karmaşası ve gereksiz bir renk kalabalığına neden olacaktır. Aşağıdaki renk kartelasında 3 rengi üçgen olacak şekilde seçip kombinleyebilirsiniz.

  • Kombininizde tek rengi ön plana çıkararak diğer renkleri yan renk olarak kullanın. Böylece daha hoş ve dikkat çekici bir kombin oluşturmuş olursunuz.
  • Eğer renkler konusunda kendinizden emin değilseniz ya da elinizde doğru tonlar yoksa siyah ve beyazla kombinler oluşturun. Siyah, beyaz ve gri renk yukarıda da belirttiğimiz gibi joker renklerdir ve her koşulda sizi kurtaracaktır.
  • Canlı  ve açık renkleri üst olarak, koyu renkleri de etek ve pantolon olarak kullanırsanız hoş görünecektir. Tabi bunda beden tipinizin de ne olduğu önemli. (hangi benden tipine sahip olduğunuzu öğrenmek için linke tıklayınız)
  • Kıyafetlerinizde sadece bir parçayı desenli, diğerlerini de ona uygun renk tonlarında uygulayın. Farklı iki deseni kullanmak her zaman risktir ve karmaşık bir görüntü oluşturur. Tabi nadir durumlar da var!
  • Tek rengin tonlarındaki kombinlere ton sür ton kombin diyoruz ve doğru tonlar kullanıldığında çok şık  kombinler oluşturabilirsiniz..

Şimdi uyumlu renklere göz atalım. Aşağıda hazırladığım renklerin karşısında o renkle uyumlu renkleri göreceksiniz. Bunlar uyumlu olduğu kabul görmüş olan renkler.

 

Şimdi de kendimce uyumlu bulduğum renkleri hazırladım. Dediğim gibi karar tamamen size ait. Uyumu yaratmak birazda size bağlı. Zıt renkleri öyle bir kombin yapar ve üzerinizde taşırsınız ki herkes hayran da kalabilir. Her zaman değil belki ama ara ara cesur olmakta ve fark yaratmakta fayda var diye düşünüyorum.

      . 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın