Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Breton Bluz Nedir, Nasıl Giyilir?

Breton Bluz Nedir, Nasıl Giyilir?

“ Breton bluz ne demek, Breton bluz trendi, breton bluzlar, çizgili bluz modelleri ve çizgili kıyafet modası hakkında detaylı bilgi ve resimli örnekler... ”

Denizci giyim tarzı ile özdeşleşen bir kıyafettir breton bluz modelleri. İnce çizgileri ile zarif hafif bol haliyle de oldukça rahat penye modelleridir. Çizgileri genelde beyaz zemin üzerine mavi tonlarda olsa da kırmızı, yeşil, turuncu gibi farklı renklerde de olabiliyor.

Breton Bluz Nasıl Ortaya Çıktı?

1858 yılında Fransız Hükümeti önemli bir karar alarak bütün denizcilerin çizgili üstlerden oluşan üniforma giymesi kararı alır. Söylentilere göre çizgili olmasının sebebi ise denize düşen askerlerin rahatça görülüp kurtarılabilmesi içindir. “Breton” kelimesi ise Fransız donanmasının bulunduğu “Brittany” den türetilmiş bir kelimedir. Böylece günümüzde çizgili bluz modelleri olarak bildiğimiz breton bluzlar tarih sahnesine adım atmıştır. Ancak breton bluzları popüler hale getiren efsanevi Fransız tasarımcı Coco Chanel sayesinde olmuştur.

Coco Chanel 1930’lu yıllarda Breton bluzu koleksiyonlarında kullanarak hem popüler hem de ölümsüz olmasını sağlamıştır. Bu Coco Chanel in moda dünyasına kattığı yeniliklerden sadece birisidir tabiki. Sonraları da Audrey Hepburn gibi birçok stil ikonunun favori parçalarından olan bluzlar günümüze kadar gelmiş ve dolabımızın temel parçalarından birisi haline gelmiştir.

breton-bluz-giyen-aktrisler

Breton Bluzlar Nasıl Giyilir?

Breton bluzlar tarzı itibariyle de spor giyime yakındır. Ancak deri eteklerle, kalem eteklerle, kumaş pantolon ve şortlarla da giyilebilir. Yinede jeanlerle ve denim şortlarla kombinlendiğinde çok daha güzel ve bütün bir tarzı ifade eder bence.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın