Türkiye ve Dünyadan Giyim ve Moda hakkında en son trendler. Ünlü modacıların ve Markaların en son kreasyonları ve daha fazlası için giyimvemoda.com

Barok Moda Tarzı ve Barok Dönemi (1600-1700)

Barok Moda Tarzı ve Barok Dönemi (1600-1700)

“ Barok dönemi giyim özellikleri, barok dönemi giyim tarzı, barok döneminde giyim, barok tarzı kıyafetler , giyim stilleri isimleri , barok moda ve moda tarihi dönemleri hakkında detaylı bilgi... ”

1600-1700 yılları arasında geçen dönem Barok Dönemi olarak bilinir. Bu dönem moda tarihi açısından görkemli ve şatafatlı bir dönemi simgeler. Zenginlik, görkem, ağır süslemeler, göz alıcı renkler bu dönemin genel özellikleridir. Barok moda denilince akla gösterişli, altın işlemeli, ağır elbiseler gelir.

Barok tarzının ilk tohumları 17. yüzyılda sert korselerin ve kabarık elbiselerin bir alışkanlık haline geldiği Fransız saraylarında atıldı ve böylece  Barok moda tarzı Fransa da gelişti. Bu moda akımının gösterişli kumaşları bütün Avrupa da üretiliyordu ancak özellikle Çin ve Hindistan’dan getirilen desenli pamuklular ve boyalı ipekler de Avrupa moda piyasasına girmişti.

Koyu renkte ipekler, brokarlar, keten yakalar ve dantelli kumaşların kullanıldığı Barok giyim tarzında kadın kıyafetleri detaylı süslemelerle donatılıp korselerle desteklenirdi. Kare kesimli elbise yakaları da yine dantellerle süslenirdi. Etekler iki kat olup birinci katı açık ve ikinci katı koyu renkteydi. Eteğin kenarı drape olarak süslenirdi. Drape süslemeler geniş ve omuzları açık bırakan dekolteli yakalarda da uygulanmaktaydı.

1600-1650 yılarında kadın elbiseleri yüksek belliydi ancak 1650lerden sonra bel hizası aşağıya inerek uzun gövdeli elbiseler ortaya çıkmaya başladı ve omuzlar da giderek aşağıya indi.

Barok moda döneminin dikkat çekici kumaşları özellikle tafta, kadife, yün, atlas, muar, kamlot ve pamuktu.

  • Günümüz modasında bazı marka ve tasarımcılar geçmişten esinlenerek farklı dönemlerdeki giyim tarzlarının modernize edilmiş modellerini tasarlamaktalar.  Barok dönemini günümüzde İtalyan marka DOLCE &GABANNA temsil ediyor. Özellikle 2012 koleksiyonunu Barok döneminden esinlenerek hazırlayan marka oldukça başarılı bir koleksiyon sunmuştu.

 

 

 

 

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Paylaş

Yorum Yazın