KATEGORİLER

POPÜLER YAZILAR

1
Dore ve Lame Nedir?
2
Moda İkonu Nedir? Moda İkonu Kime Denir?
3
Vamp Giyim Tarzı Nedir?

SOSYAL MEDYA

MODA SÖZLÜĞÜ

Peplum Nedir?

547 kez okundu
Peplum Nedir?

Peplum ne demek, peplum kıyafetler, peplum kıyafet nedir, peplum bluz, peplum gömlek, peplum etek, peplum elbise, peplum ceket modelleri...

Peplum, ceket, etek, bluz ya da elbiselerde genellikle bel hizasında verev kesilerek eklenen ve fırfırlı bir görünüme sahip kısmına denir. 

Peplumun tarihçesine baktığımızda ise bu detayın 19. yüzyılda ve daha sonra 40'larda yeniden gündeme geldiğini görüyoruz. O dönemlerde özellikle ceketlerin uç kısımlarında kullanılan ve fırfırı anımsatan peplum detayı günümüzde ise farklı yerlerde, farklı şekillerde kullanılarak adeta baştan yaratılıyor.

1960'ların sonunda peplum stil kaybolmuş ancak çeşitli varyasyonlarla 1980'li yıllarda tekrar moda sahnesine geri gelmiştir. 

Günümüzde ise peplum en çok elbise ve kalem eteklerde görülüyor. Bugün Thierry Mugler, Dolce Gabbana, Givenchy, Marc Jacobs ve daha birçok tasarımcı tarafından gece elbiselerinde hatta gelinliklerde peplum kullanılıyor.

Elbise veya kalem etek üzerine dikilen ek bir kısa etek parçası şeklinde kullanılan peplumun gelinlik modelleri de son yıllarda en çok tehcih edilen modellerden... 

Şimdi peplum kullanılan örneklere göz atalım...

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Yukarı